• ورود
  • ENG
  • Search

Enter Title

تفرجگاه طبیعی روستای بندروستای گردشگاهی بند، از توابع بخش مرکزی شهرستان ارومیه در 3 کیلومتری جنوب غربی ارومیه واقع شده است.

ارتفاع این روستا از سطح دریا 1400 متر می باشد. این روستا از شمال به روستای میرآباد، از غرب به روستاهای اوعلی، نوشان علیا و سفلی، از طرف شرق به کلیسای سیر جانوسلو و بزوه و از جنوب به روستای شملکان محدود شده است. آب و هوای این روستا در فصول بهار و تابستان معتدل و در پاییز و زمستان سرد است.

اين روستا از ديرباز محل مبادله کالاها و بازار روستايي منطقه اروميه بوده است و در کنار بستر رودخانة شهرچاي به صورت خطي استقرار و امتداد يافته است. قدمت روستاي بند به بيش از سه قرن مي‌رسد.

مردم روستاي بند به زبان‌هاي آذري و کردي سخن مي‌گويند. دين رسمي آن اسلام و پيرو مذهب شافعي هستند.

درآمد اکثر مردم روستاي بند، از فعاليت‌هاي زراعي و دامداري تأمين مي‌شود. زمين‌هاي زراعي و دامداري تأمين مي‌شود. زمين‌هاي زراعي روستا به صورت قطعات کوچک و پراکنده در جنوب، غرب و شرق روستا گسترده شده‌اند. گندم و جو بيشترين سهم توليدات زراعي اين روستا را تشکيل مي‌دهد.

دامپروري نيز رونق قابل توجهي دارد و لذا گوشت، فرآورده‌هاي لبني و پشم از محصولات دامي اين روستاست. باغات سيب و انگور در دامنه ارتفاعات و حواشي رودخانه گسترش يافته‌اند. گروهي از مردم روستا نيز در امور خدماتي اشتغال دارند.

خانه‌هاي روستا در بافت قديم ساختاري سنتي دارند و از مصالحي مانند سنگ، چوب، خشت، گل و انواع آجر ساخته شده‌اند. در ساخت خانه‌هاي جديد، از مصالح سيمان و تيرآهن نيز استفاده مي‌شود. خانه‌هاي روستاييان از فضاهاي متنوعي چون آغل، اصطبل، انبار علوفه، اتاق‌هاي استراحت، سرويس بهداشتي و راهرو يا دالان و حياط برخوردار مي‌باشند

***موقعيت و تاريخچه جاذبه‌هاي گردشگري

روستاي بند يکي از تفرجگاه‌هاي اصلي مردم اروميه است و مهم‌ترين جاذبه‌هاي طبيعي آن عبارتند از:

 تفرجگاه‌هاي حاشيه رودخانه شهرچاي،

 باغات پيرامون روستا،

 چشم‌انداز کوهستان و تفرجگاه زمستاني بند،

 درياچه پشت سرد شهرچاي با قابليت‌هاي ورزش‌هاي آبي،

 تفرجگاه پيراموني سد شهرچاي،

مسجد روستاي بند که محل برگزاري مراسم و آيين‌هاي مذهبي است، از آثار قديمي روستا به شمار مي‌رود.

جاذبه‌هاي فرهنگي در روستاي بند از قبيل برگزاري جشن‌هاي ملي و مذهبي و آيين‌هاي مذهبي، جلوه‌گاه آداب و رسوم بومي و نشانه‌هايي از فرهنگ عمومي مردم روستا است. مراسم و آيين‌هاي ملي از قبيل عيد نوروز، شب يلدا و چهارشنبه سوري با حضور و مشارکت روستاييان برگزار مي‌شود. در مراسم عروسي، نوازندگان و عاشيق‌هاي محلي با اجراي موسيقي و آوازهاي آذري و کردي فضايي جذاب و شاد فراهم مي‌کنند. در ايام اعياد مذهبي، مردم روستا مناسک مربوطه را به جا مي‌آورند.

توليد صنايع دستي روستايي از قبيل گليم و قالي از گذشته‌هاي دور در اين روستا رواج دارد و همچنان توسط مردم به ويژه زنان روستا انواع قالي و فرش بافته مي‌شود.

لباس و پوشاک مردم روستاي بند با توجه به ترکيب جمعيت روستا، در دو نوع کردي و آذري رواج دارد. مردان کرد از نوعي کت به نام «چوخا» استفاده مي‌کنند و شلواري به نام «رانک» و دستاري به نام «جامانه» مي‌پوشند و پاپوشي به نام «ملکي» به پا مي‌کنند. لباس‌هاي زنان شامل پيراهن بلند و گشاد و شلوارهاي زنانة دهانه بسته مي‌باشد.

زنان دستمالي بر سر مي‌بندند که «پوشين» ناميده مي‌شود. مردم روستا در مراسم عروسي از لباس‌هاي رنگارنگ استفاده مي‌کنند.

انواع غذاهاي محلي در روستاي بند با حبوبات، سبزي‌ها، گوشت و مواد لبني تهيه مي‌شود. از جملهاين غذاها مي‌توان به آبگوشت، کوفته، انواع کباب و آش اشاره کرد.

 


 

آمار بازدید
دی ان ان