• ورود
  • ENG
  • Search

نظرسنجی

شهروندعزيز؛ توسعه كداميك از فعاليتهاي ذيل از ديدگاه شما اهميت بيشتري دارد.نظر سنجی در مورد رنگ آمیزی معابر شهری

ثبت نظر  نمایش نتایج

اخبار

35 درصد ارومیه را تفکیک های قولنامه ای تشکیل می دهد/ عدم اقدام متولیان کاربری های ممنوعه جهت تملک

شهردار ارومیه:

35 درصد ارومیه را تفکیک های قولنامه ای تشکیل می دهد/ عدم اقدام متولیان کاربری های ممنوعه جهت تملک

شهردار ارومیه گفت: الگوی مشخصی برای این شهر وضع نشده؛  الگویی که تابع آن باشیم،   35 درصد شهر ارومیه را ساخت و سازهای غیر مجاز و تفکیک های قولنامه ای تشکیل داده  که این ساخت و ساز ها زشت شدن منظر شهری  را رقم زده است.

محمد حضرت پور، شهردار ارومیه در جلسه شورای شهر با حضور نمایندگان مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی  اظهار کرد: آن چیزی که امروز در شهر با آن دسته و پنجه نرم می کنیم پیشینه این شهراست یعنی  طرح جامع و تفصیلی  شهر که در سال 73 مطالعه  و ابلاغ شده و باید ده سال دیگر یعنی در 83 اجرا و ابلاغ می شد اما در سال 90 مطالعه و  امسال بصورت یکپارچه ابلاغ شده است. 
وی افزود: خلاء  طرح تفصیلی چندین ساله شهر بروز یک سری رخدادهای مبارک و نامبارک  را رقم زده است.
شهردار ارومیه گفت: ابلاغ طرح تفصیلی بشدت به طرح مطالبات از سوی انبوه سازان آسیب زده است ، 30  درصد ساخت وسازها در شهر از طریق انبوه سازان  انجام و در حال حاضر 600 نفر انبوه ساز برای  دریافت پروانه ساخت اقدام می کنند.
حضرت پور ادامه داد: اعتقاد بر نظام مند کردن شهر و اجرای ضوابط  وجود دارد و ضعف های طرح های تفصیلی را کمیسیون ماده 5 می تواند مرتفع کند اما آن چیزی که اتفاق  می افتد و اینکه مطالبات شهروندان را نمی توان پاسخ داد جلسات نامنظم کمیسیون ماده 5است. 
وی یادآور شد: جلسات نامنظم کمیسیون ماده 5 باعث شده که بخش عمده ای از درخواست ها در کمیسیون معطل بمانند  و تا به امروز 150 پرونده شهرداری مناطق 1، 4 و 5  جمع آوری و برای طرح در کمیسیون ماده 5 همچنان مانده اند.
حضرت پور عنوان کرد: شورای عالی شهرسازی ابلاغ کرده است که 27 متر ارتفاع تراز آسمانی است و لذا در خیابان 24 ، 32، 64 خط آسمان باید تعریف شود  و امروز ضوابط طرح تفصیلی جدید  ساخت طبقات بیشتر را در این نوع از معابر نمی دهد .
وی افزود: در کمیسیون ماده 5،  باید مطالبات مردم در یک چارچوب نظام مند طرح شود و شهروند بداند که به درخواست های آنها ارزش قایل می شود و ضوابط حاکم  بر طرح جامع و طرح تفصیلی باید  در قالب رای  در کمیسیون ماده 5 خودش را نشان دهد تا بتوان برای توسعه شهر گام برداشت و و این یک انتظار است .
حضرت پور تصریح کرد: درشهر ارومیه هر سال باید 10 هزار مسکن ساخته شود با فرض اینکه دو هزار آن را راه و شهرسازی در قالب چهارچوب هایی چون مساکن مهر تامین کند و از 8 هزار باقیمانده آن  تنها  5 هزار به  شکل مجاز و با اخذ پروانه  ساخته می شود و مابقی آن  تحقق نمی یابد و هر سال بر این میزان کمبود افزوده می شود در این صورت این کمبودها باید در کجا تامین شود. 
وی ادامه داد: الگوی مشخصی برای این شهر وضع نشده؛  الگویی که تابع آن باشیم،   35 درصد شهر ارومیه را ساخت و سازهای غیر مجاز و تفکیک های قولنامه ای تشکیل داده  که این ساخت و ساز ها زشت شدن منظر شهری  را رقم زده است. 
حضرت پور گفت: سندی به نام انبوه  سازی در شهر ارومیه ابلاغ نشده که بگوید کدام منطقه به عنوان سند راهبردی توسعه شهر برای بلند مرتبه سازی تعریف شود و متاسفانه این مهم تحقق نیافته است .
وی اظهار کرد: به این مهم تاکنون توجه نشده که علت شکل گیری تخلفات ساختمانی چیست، شهرداری 20 درصد در ساخت وسازهای غیر مجاز نقش دارد و  در 80 درصد آن طرح های تفصیلی و جامع ناکارآمد و مهندسان ناظر که عدم دقت کافی انها باعث بروز تخلفات ساختمانی شده، نقش دارد.
حضرت پور تأکید کرد: شهرداری ارومیه  چقدر نیرو در بدنه خود دارد که  تخلفات ساختمانی  را در 23 هزار کوچه شهر کنترل و رصد کند.
وی یادآور شد: این مشکلات از کجا ناشی می شود،  متولیان کاربری های ممنوعه  تاکنون صاحب  کاربری  های خود نشده اند و در طول 40 سال انقلاب یک متر از این کاربری ها همچون آموزشی و بهداشتی توسط صاحبان کاربری تملک نشده است.
حضرت پور تصریح کرد: همچنان شهر ارومیه با موضوعی مهمی به نام مهاجرت دسته و پنجه نرم می کند و این مهم منجر به بروز ساخت و سازهای غیر مجاز در حاشیه شهر و در روستا های نزدیک به شهر شده و مناطقی چون ریحان آباد، ولنده، بادکی و انهر  که اکنون با توسعه های غیر مجاز به شهر وصل شده اند،  همچنین این مهم تخریب بهترین باغات شهر ارومیه را  رقم زده است و در نهایت مشکلاتی برای آینده شهر ایجاد  می شود و چه کسی آن  را مدیریت خواهد کرد.
وی افزود: فقط شهرداری را متهم می کنند تا جوابگوی این مشکلات  باشند در حالی که هر ارگان متولی این حوزه باید جوابگو باشد و اگر هر یک از دستگاه های متولی به وظیفه خود خوب عمل نکند همچنان شاهد تخلفات ساختمانی در شهر خواهیم بود.
حضرت پور اظهار کرد: چرا باید ساخت و ساز های غیر مجاز زمانی که مصوبه برای صدور پروانه ساخت در کاربری های مسکونی  وجود دارد باید شکل گیرد.

وی ادامه داد: بهترین دستاورد این جلسه آن می تواند باشد که در طرح جامع تجدید نظر مشکلات با هدف  توسعه شهر رفع شود و تا زمانی که علت های بروز این گونه ساخت و سازهای غیر مجاز شناسایی  و رفع نشود همچنان شاهد تخلفات ساختمانی در شهر خواهیم بود.
شهردار ارومیه خاطرنشان کرد: با وفاق و مشارکت  می توان  با تخلفات ساختمانی مبارزه و از توسعه آن در شهر پیشگیری کرد.

نویسنده: روابط عمومی/یکشنبه, 21 دی,1399/دسته ها: اخبار شهرداری

تعداد نمایش ها (111)/نظرات (0)

کلمات کلیدی:
آمار بازدید
دی ان ان